Kino Muranów

6. Przegląd Nowego Kina Francuskiego – 13-19 maja 2015

francuzi - festiwal

Gutek Film oraz Instytut Francuski w Polsce zapraszają na 6. edycję Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, podczas którego zostaną zaprezentowane najlepsze francuskie filmy ostatnich lat. Większość z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy. Projekcje odbędą się od 13 do 19 maja w warszawskim kinie Muranów.

Filmem otwarcia w tym roku jest „Dziennik panny służącej”, reż. Benoit Jacquot. Ekranizacja powieści Octave’a Mirbeau to odważny zapis doświadczeń młodej pokojówki. Zarówno w książce, jak i na ekranie seksualne perwersje splatają się z wyuzdaniem ocierającym się o patologię i sadyzm. W trakcie przeglądu pokazany zostanie również najnowszy film François Ozona „Nowa dziewczyna”. Claire i Laura to najlepsze przyjaciółki od dzieciństwa. Pewnego dnia Laura zapada na ciężką chorobę i wkrótce potem umiera. Claire popada w depresję. Chcąc sobie poradzić ze stratą, zaczyna pomagać Davidowi – mężowi przyjaciółki, który samotnie wychowuje niemowlę. Kobieta nie wie jednak, że mężczyzna ukrywa przed światem mroczny sekret.

W tym roku zapraszamy na specjalną edycję Przeglądu poświęconą adaptacjom literackim. W programie znalazły się m.in.: adaptacja wielokrotnie nagradzanego monodramatu Gulillaume’a Gallienne – „Guillame i chłopcy! Kolacja!” (Les Garçons et Guillaume, à table!). Film nagrodzony w 2014 r. pięcioma Cezarami, w tym dla najlepszego filmu, za najlepszą ekranizację oraz najlepszą rolę męską, a także „Markiza Andżelika” (Angélique), reż. Ariel Zeïtoun – adaptacja powieści Anne Golon, która przenosi widza do XVII-wiecznej Francji, gdzie zanurzymy się w świat miłości, zdrad i intryg dworskich.

Obowiązkowym punktem tegorocznego przeglądu są ekranizacje komiksów. „Kot rabina” (Le chat du rabbin) to adaptacja kultowego komiksu Joanna Sfara. Akcja filmu toczy się w Algierze w 1920 roku. Kot rabina połyka papugę dzięki czemu zaczyna mówić ludzkim głosem, co prowadzi do wielu zabawnych perypetii. Film otrzymał w 2012 roku Cezara dla najlepszego filmu animowanego.

„Prawda o Lulu” (Lulu femme nue), reż. Solveig Anspach to ekranizacja komiksu Étienne’a Davodeau. Film opowiada o kobiecie, która pod wpływem impulsu robi sobie „wolne” od codzienności, męża i dzieci. Kilka dni nad morzem pozwalają jej odnaleźć kogoś, z kim straciła kontakt dawno temu – samą siebie.

Ekranizacją komiksu jest również film „Francuski minister” (Quai d’Orsay), reż. Bertrand Tavernier. Arthur Vlaminck, absolwent prestiżowej szkoły dla urzędników, zaczyna pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Minister nie chce słuchać młodego urzędnika, ale ten szybko uczy się jak poradzić sobie ze zmiennymi nastrojami przełożonego. Kino francuskie to również kino dla najmłodszych.

Wszystkich rodziców wraz z dziećmi zapraszamy na pokaz nominowanego do Oscara filmu „Ernest i Celestyna” (Ernest et Célestine), reż. Benjamin Renner, Stéphane Aubier, Vincent Patar. Wśród niedźwiedzi przyjaźń z myszką nie jest dobrze widziana. A jednak Ernest, wielki miś-rozrabiaka, przyjmie do swojego domu Celestynę, osieroconą myszkę, która postanowiła uciec ze świata gryzoni. Ta dwójka samotników będzie się nawzajem wspierać, a ich przyjaźń zmieni porządek świata…

Bilety w cenie 18 zł normalne, 16 zł ulgowe.

Rezerwacje do odbioru w kasie kina do dnia 13 maja.

Równolegle w trakcie Przeglądu zapraszamy również na Warszawskie Targi Książki (14-17 maja), na których Francja będzie honorowym gościem!

 

Projekcje odbędą się od 13 do 19 maja w warszawskim kinie Muranów.

 


 

Organizatorzy: Instytut Francuski w Polsce, Gutek Film

Sponsorzy: Veolia, TV5 Monde

Partnerzy: Kino Muranów, Institut français, Alliance française, Best Film, Kino Świat, Monolith

Patroni: Kino, Co jest grane, MALEMEN, enter the ROOM, 5 kg kultury, Aktivist, Ale kino +

 


 

PROGRAM:

 

Środa 13 maja

20:00 „Dziennik panny służącej”, reż. Benoit Jacquot

 

Czwartek 14 maja

18:30 „Kot rabina”, reż. Joann Sfar

20:30 „Francuski minister”, reż. Bertrand Tavernier

 

Piątek 15 maja

18:30 „Guillaume i chłopcy! Kolacja”, reż. Guillaume Galienne

20:30 „Miłość trwa trzy lata”, reż. Frédéric Beigbeder

 

Sobota 16 maja

11:00 „Ernest i Celestyna”, reż. Benjamin Renner, Stéphane Aubier, Vincent Patar

16:00 „Dmuchawce”, reż. Carine Tardieu

18:30 „Francuski minister”, reż. Bertrand Tavernier

20:30 „Dziennik panny służącej”, reż. Benoit Jacquot

 

Niedziela 17 maja

16:00 „Markiza Angelika”, reż. Ariel Zeïtoun

18:30 „Guillaume i chłopcy! Kolacja”, reż. Guillaume Galienne

20:30 „Nowa dziewczyna”, reż. François Ozon

 

Poniedziałek 18 maja

18:30 „Wenus w futrze”, reż. Roman Polański

20:30 „Wszystkie poranki świata”, reż. Alain Corneau

 

Wtorek 19 maja

18:30 „Dmuchawce”, reż. Carine Tardieu

20:30 „Prawda o Lulu”, reż. Solveig Anspach

 

Bilety w cenie 18 zł normalne, 16 zł ulgowe.

 


 

 

„Dziennik Panny Służącej” (Journal d’une femme de chambre), reż. Benoit Jacquot, Francja / Belgia 2015, 95 min

W rolach głównych: Léa Seydoux, Vincent Lindon, Clotilde Mollet, Hervé Pierre, Mélodie Valemberg, Patrick D’Assumçao, Vincent Lacoste, Joséphine Derenne, Dominique Reymond

 

Léa Seydoux w nominowanej do Złotego Niedźwiedzia adaptacji skandalizującej powieści z przełomu XIX i XX wieku.

Początek XX wieku. Célestine, śliczna młoda służąca oczekuje od życia więcej, niż los może jej zaoferować. Świadoma swojej seksualności dziewczyna zauważa, że jest obiektem fascynacji kolejnych panów domu. Odruchowo broni się przed tym, ale szybko uczy się czerpać przyjemność z coraz bardziej odważnych erotycznych przygód.

Ekranizacja powieści Octave’a Mirbeau to odważny zapis doświadczeń młodej pokojówki. Zarówno w książce, jak i na ekranie seksualne perwersje splatają się z wyuzdaniem ocierającym się o patologię i sadyzm.

W poprzednich kultowych ekranizacjach Jean Renoira i Luisa Buñuela w roli zmysłowej pokojówki oglądaliśmy niekwestionowane gwiazdy europejskiego kina Paulette Goddard i Jeanne Moreau; tym razem w tytułową bohaterkę wcieliła się hipnotyzująca Lea Seydoux – laureatka Złotej Palmy w Cannes za „Życie Adeli rozdział 1 i 2”.

 

„Nowa dziewczyna” (Une nouvelle amie), reż. François Ozon, Francja 2014, 107 min

W rolach głównych: Romain Duris, Anaïs Demoustier, Raphaël Personnaz, Michèle Raingeval, Aurore Clément

 

BLISKO PÓŁ MILIONA WIDZÓW WE FRANCJI!

Nowy film François Ozona – twórcy hitu „8 kobiet” oraz dwukrotnie nominowanego do Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes („Młoda i piękna”, „Basen”) zdobywcy Europejskiej Nagrody Filmowej za Najlepszy Scenariusz („U niej w domu”). W rolach głównych francuski amant – Romain Duris („Heartbreaker. Licencja na uwodzenie”, „Smak życia”) oraz Anaïs Demoustier – gwiazda głośnego „Sponsoringu” Małgorzaty Szumowskiej. Nowa produkcja Ozona została uhonorowana Sebastiane Award dla Najlepszego Filmu w San Sebastian oraz zdobyła Nagrodę Publiczności na festiwalu w Petersburgu. Scenariusz powstał na podstawie opowiadania Ruth Rendell. Jedną z poprzednich książek autorki zekranizował Pedro Almodóvar („Drżące ciało”).

Claire i Laura to najlepsze przyjaciółki od dzieciństwa. Są nierozłączne i dzielą ze sobą wszystkie najważniejsze momenty życia. Pewnego dnia Laura zapada na ciężką chorobę i wkrótce potem umiera. Claire popada w depresję. Chcąc sobie poradzić ze stratą, zaczyna pomagać Davidowi – mężowi przyjaciółki, który samotnie wychowuje niemowlę. Kobieta nie wie jednak, że mężczyzna ukrywa przed światem mroczny sekret. Podczas niezapowiedzianej wizyty w domu Laury i Davida, Claire natyka się na tajemniczą Virginię. Nowa dziewczyna ma na sobie ubrania Laury, a w jej twarzy jest coś niepokojąco znajomego.

„Powiew suspensu jak u Hitchcocka i seksualny niepokój jak u Almodóvara”

Variety.com

„Wysmakowane spojrzenie na pożądanie i seksualność”

Hollywoodreporter.com

„Mistrzowski”

Tiff.net

 

„Guillame i chłopcy! Kolacja!” (Les Garçons et Guillaume, à table !) reż. Guillaume Galienne, Francja 2013, 87 min

W rolach głównych: Guillaume Gallienne, André Marcon, Françoise Fabian, Nanou Garcia i Diane Kruger

 

Gulillaume Gallienne zaadaptował na potrzeby kina swój cieszący się powodzeniem zarówno wśród publiczności jak i wśród krytyków monodramat, za który w 2010 roku otrzymał francuską teatralną nagrodę Molière.

„Pierwsze wspomnienie o matce wiąże się z czasem, gdy miałem cztery, pięć lat. Matka wołała mnie i moich dwóch braci: „Guillaume i chłopcy! Kolacja!”. A gdy po raz ostatni rozmawiałem z nią przez telefon, zakończyła słowami: „Całuję cię, moja droga”. Powiedzmy, że pomiędzy tymi dwoma zdaniami zaszło kilka nieporozumień.”

 

„Markiza Angelika” (Angélique), reż.: Ariel Zeïtoun

Francja 2013, 113 min

w rolach głównych: Nora Arnezeder, Gérard Lanvin, Tomer Sisley, David Kross

 

Francja, druga połowa XVII wieku. Piękna i młoda Angelika zgodnie z wolą ojca musi poślubić znacznie starszego od siebie hrabiego Joffreya de Peyrac, zwanego z racji charakterystycznej ułomności Wielkim Kulawcem z Langwedocji. Czas sprawia,

że początkowo nieufna dziewczyna przekonuje się do uczuć mężczyzny, z którym związał ją los. Gdy mający ochotę zawładnąć ogromnym majątkiem hrabiego de Peyrac król Ludwik XIV oskarża go o herezję, Angelika zrobi wszystko, by uratować męża przed śmiercią.

Adaptacja powieści Anne Golon.

 

„Prawda o Lulu” (Lulu, femme nue), reż. Solveig Anspach, Francja 2014, 87 min

W rolach głównych : Karin Viard, Bouli Lanners, Claude Gensac, Pascal Demolon, Corinne Masiero

 

Po nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej Lulu postanawia nie wracać do męża i trójki dzieci. Pod wpływem impulsu robi sobie wolne i spędza kilka beztroskich dni nad morzem. Na swojej drodze spotyka między innymi dorosłego mężczyznę, którego bracia nie odstępują na krok, śmiertelnie znudzoną starszą panią i prześladowaną w pracy kelnerkę. Z ich pomocą Lulu odnajdzie kogoś z kim straciła kontakt dawno temu – samą siebie.

Ekranizacja komiksu Étienne Davodeau.

 

„Francuski minister” (Quai d’Orsay) reż. Bertrand Tavernier, Francja 2013, 113 min

W rolach głównych : Thierry Lhermitte, Raphaël Personnaz, Niels Arestrup, Anaïs Demoustier, Julie Gayet

 

Arthur Vlaminck, absolwent prestiżowej szkoły dla urzędników, zaczyna pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Do jego obowiązków należy przygotowywanie przemówień charyzmatycznego ministra, Alexandre’a Taillard de Vorms. Niestety minister jest bardzo zajęty i nie tylko nie znajduje czasu dla młodego urzędnika, ale co gorsza nie czyta jego przemówień i od razu każe je poprawiać. Na szczęście szef gabinetu uczy Arthura jak poradzić sobie ze zmiennymi nastrojami ministra.

Ekranizacja komiksu Christophe’a Blaina i Abela Lanzaca

 

„Kot rabina” (Le chat du rabbin) reż. Joann Sfar, Francja 2011, 89 min.

 

Algier, 1920. Rabin Sfar mieszka ze swoją córką Zlabyą, hałaśliwą papugą i sprytnym kotem. Pewnego dnia kot pożera papugę i zaczyna mówić ludzkim głosem. Rabin chce się go pozbyć, ale kot tak bardzo kocha swoją panią, że jest gotów na wszystko, żeby tylko zostać przy niej, nawet na bar micwę! Rabin musi więc nauczyć kota podstaw prawa mojżeszowego, ale pewne wydarzenie sprawia, że kot traci dar ludzkiej mowy. Zaprzyjaźnia się jednak z rosyjskim malarzem, z którym wyrusza na poszukiwanie mitycznej Jerozolimy zamieszkanej przez czarnoskórych Żydów…

Adaptacja komiksu Joanna Sfara.

 

„Dmuchawce” (Du vent dans mes mollets), reż. Carine Tardieu, Francja 2012, 89 min.

W rolach głównych: Agnès Jaoui, Denis Podalydès, Isabelle Carré, Isabella Rossellini, Juliette Gombert, Anna Lemarchand

 

Początek lat 80, dziewięcioletnia Rachel Gladstein chciałaby: wstąpić do klubu Barbie, zaprzyjaźnić się z Mariną Campbell, najładniejszą dziewczynką w klasie i nie musieć więcej opiekować się swoją babcią, z którą dzieli pokój. Rachel ma za to: złośliwą nauczycielkę, nadopiekuńczą mamę, dziwną panią psycholog i tatę, który zamiast spędzać czas z rodziną woli remontować kuchnię sąsiadki. W dodatku na urodziny dziewczynki przychodzi tylko jeden gość: Valérie…

Adaptacja komiksu Raphaële Moussafir.

 

Miłość trwa trzy lata” (L’amour dure trois ans), reż. Frédéric Beigbeder, Francja 2012, 98 min.

W rolach głównych : Louise Bourgoin, Gaspard Proust, Joey Starr, Jonathan Lambert, Frédérique Bel

 

Rozwód z żoną utwierdził Marca Marronier, krytyka literackiego i felietonistę, w przekonaniu, że miłość trwa tylko trzy lata.

Po rozwodzie z żoną Marc Marronier, krytyk literacki i felietonista, jest więcej niż pewien, że miłość trwa tylko trzy lata. Napisał nawet książkę, która tego dowodzi. Za sprawą pięknej Alice przekonania Marca będą jednak wystawione na ciężką próbę…

Ekranizacja powieści Frédérica Beigbedera

 

„Wszystkie poranki świata” (Tous les matins du monde) reż. Alain Corneau, Francja 1991, 114 min.

W rolach głównych : Jean-Pierre Marielle, Guillaume Depardieu, Anne Brochet, Michel Bouquet, Gérard Depardieu

 

https://www.youtube.com/watch?v=R7opxR6bBfU

Samotny ojciec, mistrz gry na wioli da gamba ucieka od świata, by poświęcić się muzyce oraz wychowaniu córek. Wkrótce po Francji zaczynają krążyć legendy o umiejętnościach jakie posiadł, a pod jego drzwiami staje Marin Marais, młodzieniec chcący pobierać u niego nauki.

Nagrodzona siedmioma Cezarami ekranizacja powieści Pascala Quignard.

 

Wenus w futrze” (La Vénus à la fourrure) reż. Roman Polański, Francja 2013, 95 min.

W rolach głównych : Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric

 

Głównym bohaterem „Wenus w futrze” jest Thomas, reżyser poszukujący do swojej nowej sztuki odtwórczyni głównej roli. Wyczerpujący casting do nowego spektaklu nie przynosi rezultatu. Żadna z kandydatek nie nadaje się do roli kobiety, która zawiera umowę z mężczyzną, by uczynić z niego niewolnika. Zrezygnowany reżyser już zbiera się do wyjścia, gdy do teatru wpada Wanda. Wydaje się bezczelna, niewychowana, zdesperowana i nieprzygotowana. Gdy Thomas niechętnie zgadza się dać jej szansę, aktorka przechodzi oszałamiającą metamorfozę.

„Wenus w futrze” to adaptacja opromienionej wielkimi sukcesami na Broadwayu sztuki Davida Ivesa inspirowanej nowelą pod tym samym tytułem autorstwa Leopolda von Sacher-Masocha.

 

„Ernest i Celestyna” (Ernest et Célestine), reż. Benjamin Renner, Stéphane Aubier, Vincent Patar, Francja 2012, 79 min

 

Wśród niedźwiedzi przyjaźń z myszką nie jest dobrze widziana. A jednak Ernest wielki miś rozrabiaka, klaun i muzyk, przyjmie do swojego domu Celestynę, osieroconą myszkę, która postanowiła uciec ze świata gryzoni. Ta dwójka samotników będzie się nawzajem wspierać, a ich przyjaźń zmieni porządek świata…

Adaptacja książek Gabrielle Vincent.

 

Uncategorized: